Zachwyt, czyli bycie w zachwycie

Zachwyt, czyli bycie w zachwycie

Zachwyt czyli bycie w zachwycie 

„Nie ma dnia, żebyś nie miał o co poprosić, za co (za kogo) podziękować i nad czym się zachwycić. Zachwyć się człowiekiem, krajobrazem, myślą, filmem, memem, zdjęciem, dotykiem.”

Szymon Hołownia

Rodzimy się i żyjemy, by smakować życie, poznawać miłość, odczuwać szczęście, zachwycać się pięknem świata, zgłębiać sens istnienia. 
Popatrzmy na dzieci. One żyją w teraźniejszości, podziwiają wszystko, wciąż się cieszą i są uważne. Ciekawe świata ciągle znajdują coś, co wywołuje u nich wielkie „wow”. Dotykają, smakują, oglądają, wąchają. Najprostsze przedmioty wywołują u nich zachwyt – pokrywki garnków, woda w kranie, patyki, kałuże, piasek. Wielkie oczy, zdziwienie i fascynacja, zachwyt, uśmiech, szczęście. ☺️ 
To są nasze naturalne stany, ale gdzieś nam się ta radość życia i obserwacja zgubiły w drodze ku dorosłości. 
Roztrząsamy przeszłość, martwimy się o przyszłość, o pracę, o byt, jesteśmy przytłoczeni obowiązkami, brakuje nam czasu dla siebie, wolimy narzekać, nie dostrzegamy piękna wokół.

A warto nauczyć się od nowa zachwytu nad małymi rzeczami i codziennością. Warto przypomnieć sobie jak to jest, gdy czujemy zachwyt i entuzjazm. Warto to w sobie rozwijać. 

Neurobiolog Geralad Hunter mówi:

„Każdy mały przepływ zachwytu prowadzi w pewnym sensie do powstania w mózgu swoistego autodopingu. W ten sposób produkowane są substancje wykorzystywane do wszystkich procesów rozwoju i przebudowy sieci neuronowych. Jest to nad wyraz proste: mózg rozwija się w zależności od tego, co i w jaki sposób stymuluje jego zachwyt.”

Wniosek z tego taki, że im częściej będziemy się zachwycać, tym więcej rzeczy będzie nas zachwycać. 
Można naprawdę się tego nauczyć, wyćwiczyć, wyrobić nowe nawyki. Wiem, bo od paru lat tak robię. Sprawia mi to ogromną radość i satysfakcję. Nie oczekiwać wielkich rzeczy, by móc się cieszyć, a cieszyć się drobiazgami dziś. 
Wokół nas jest naprawdę wiele fascynujących rzeczy, trzeba tylko włączyć wszystkie zmysły i uważność. Świat jest tak bardzo różnorodny,, taki wspaniały, że można być w ciągłym zachwycie. 
Dotknij kanapę, stół, poduchę. Poczuj tę różnorodność. Przypatrz się kolorom. Wzbudź w sobie zachwyt i radość, że możesz tego doświadczać. Prasujesz? Pogładź ubrania spod żelazka poczuj ciepło i gładkość. Myjesz naczynia – zrób to z entuzjazmem, poczuj tę wodę na skórze, różna temperatura, różny strumień, korzystasz z jakiegoś płynu, przyjrzyj się pianie, poczuj zapach. W mieszkaniu masz mnóstwo sprzętów, przedmiotów, których nie zauważasz. Zobacz je. Począwszy od ścian, skończywszy na szczoteczce do zębów. Na zewnątrz jest jeszcze więcej możliwości, by cieszyć się życiem. Kolekcjonuj każda chwilę. Słuchaj dźwięków na ulicy, w parku, w lesie. Odnaduj w przestrzeni te dalsze dźwięki. Są jak muzyka. Słuchaj jak stukasz butami o chodnik, jak szeleści Twoja kurtka, słuchaj ptaków, nawet silników samochodów – każdy jest inny. Popatrz w niebo, każda chmura inna. Ludzie na ulicy, wspaniali, każdy to inna osobowość i jakaś historia. 
Możesz zachwycać się poezją, filmem, naturą, kolorami, światłem, muzyką. Wszystkim, bo wszystko jest warte uwagi i zachwytu. Wyostrz wszystkie zmysły, bądź w uwadze, zreleksuj się, bądź ciekawy/-a. Włącz fascynację dziecka w sobie i obserwuj świat dookoła. Do tego nie jest potrzebne bogactwo. To co najpiękniejsze, to co porusza najbardziej, jest za darmo. 
Niech ten zachwyt Cię wypełni po brzegi, poczuj błogość, radość, spokój, głębokie szczęście, że możesz w tym wszystkim uczestniczyć. Zacznij cieszyć się drobiazgami, bądź świadomy teraźniejszości, bo życie jest w teraz. Naprawdę warto ćwiczyć delektowanie się chwilą, by to stało się nawykiem. Wzrośnie Twój optymizm, zwiększy się pogoda ducha, poczujesz w sobie więcej energii, podniesiesz swoje wibracje i będziesz przyciągać podobne. Poprawi Ci się nastrój i lepiej będziesz sobie radzić w trudnych sytuacjach. Otworzysz się na cuda świata i będziesz je dostrzegać coraz częściej. Lepsza energia to i lepsza Inspiracja. 

Możesz już dziś postanowić, by żyć swoje życie w zachwycie. Wybór należy do Ciebie. 

Pozdrawiam w zachwycie 

Agnieszka. 

Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Close Menu